Surströmmingsfest, Nolia, Piteå

Augusti 2016
NORDIC husbilsklubbträff vid Stora Nolia mässan i Piteå 2016 

 

I år  åkte vi tillsammans med Birgitta och Carl-Åke, N 212, till Stora Noliamässan i Piteå.

 

På vägen upp gjorde vi en gemensam båtutflykt till Ulvön där vi bland annat besökte den numera enda surströmmingsproducenten, men vi köpte ingen surströmming där. Vi fortsatte vår resa till Mjällom där vi köpte tunnbröd på bageriet och sedan till Burträsk där vi köpte Västerbottensost på mejeriet. Det här året var vår avsikt att köpa dessa varor direkt hos producenterna.

 

Vid klubbens traditionella träff vid Stora Nolia mässan ingår att fabriken bjuder på en surströmmingsfest. I år torsdagen den 11 augusti.

Eftersom surströmmingspremiären är den tredje torsdagen i augusti och den 11:e är den andra torsdagen fick vi jaga runt i flera butiker för att få ihop tillräckligt med fjolårets surströmming och mandelpotatis. Vi köpte också matjessill och glutenfritt så att alla fick vad de ville. 


Det här var andra, men inte sista, gången Katy och jag höll i Piteåträffen.

Till dessa träffar har vi långt att åka men de som har nära till Piteå har lika långt att åka till träffar i södra Sverige. 


//Arne N 51 

Foto: Arne Lindström, N51

Inbjudan till Stora Nolia 2016