Nordic kräftskiva

14 - 16 September 2018

Helgen efter ELMIA är det som vanligt dags för en träff hos Nordic Husbilar i Kristinehamn. Redan under torsdagen stod många Nordicbilar på plats. Den stora grusplanen fylldes på under fredagen och allt som allt deltog ett 50-tal Nordicbilar i träffen. Under fredagskvällen hade Nordic Husbilsklubb ett eget knytkalas i lokalen.


Under lördagen visade Per den nya Mercedes Sprinter med alla tekniska och elektroniska finesser. Fikahörnan och tillbehörsavdelningen var öppna och en tipspromenad med svåra frågor genomfördes. Vädret var med oss, med solsken och "krispig" temperatur. Säkerligen var det en del husbilar som bytte ägare under lördagen.
På lördagskvällen var det dags för årets kräftskiva. Stämningen var hög och det dansades flitigt till musik av klubbens eget husband "Young66", Leif och Gunilla.


Under söndagen bjöds vi på korv med bröd innan det var dags att rulla vidare. En god lunch hann vi med tillsammans med Nordic-vänner innan vi drog oss hemåt.


Vi tackar Nordic Husbilar AB för en fin och rolig träff och Leif och Gunilla för härlig musik!


Vid Pennan: Agneta i N311


Fotografter: Agneta N311, Katy N51 och Marianne N204